PREZENTACIJA ANGLŲ KALBA TARPTAUTINĖJE KONFERENCIJOJE.
Trys patarimai
Ruošiate prezentaciją tarptautinei konferencijai anglų kalba?
Jūs tikriausiai gryninsite turinį, tikslinsite statistinius duomenis, nuorodas į šaltinius, užpildysite skaidres tekstais.
Tik ar pakankamai dėmesio skirsite santykio su auditorija kūrimui, pasiruošimui klausimams, techniniams nesklandumams? Ar Jums liks laiko anglų kalbai?
Tam, kad Jūsų pasiruošimas būtų lengvesnis, prezentacija sklandesnė ir pasitikėjimas stipresnis, paruošiau Jums keletą patarimų.

SKAIDRĖS
Dažnai į skaidres įterpiame per daug teksto. Ypač, jei pristatinėjame ne gimtąja kalba. Kodėl? Turėdami tekstą skaidrėse save tarsi nuraminame „Turėsiu prieš akis, jei pamirščiau, kaip pasakyti angliškai.“ Ir tikrai, jei pasimestume, juk galėsime tiesiog perskaityti. Bet atminkite, Jūsų auditorija nesusirinko į skaidrių skaitymo konkursą. Jūsų auditorija susirinko tam, kad sužinotų ir išgirstų Jus. Kalbant.
Kartais man susidaro įspūdis, kad mes įsikimbame į skaidres kaip kad mažas vaikas įsikimba į mamos ar tėčio koją. Tvirtai ir užsispyrusiai. Nepaleidžiam nė už ką.
O kaip reikėtų su tomis skaidrėmis elgtis ir kokios jos turėtų būti?
1. Auditorija skaidrės esmę, pagrindinę žinutę turi suprasti per kelias sekundes. Taip taip, vos per kelias sekundes. O jei ta žinutė paskęs žodžių ir skaičių gausoje? Kad ir kaip gražiai skaitytumėte, Jūsų žinutės gali neišgirsti. Ar neįsiminti. Tad mano patarimas – vienai skaidrei išgryninkite vieną pagrindinę žinutę ir ją pristatykite taip, kad akiai būtų malonu ir atminčiai draugiška. Galbūt nuotrauka, paveikslėlis ar pora skaičių pasakys daugiau nei dešimties eilučių tekstas? Savo kalbėjimu, pasakojimu nutieskite kelią tarp šios žinutės ir auditorijos.
2. Nepasikliaukite skaidrėmis per daug. Jei įvyktų techniniai nesklandumai ir Jūs liktumėte be skaidrių, Jūsų prezentacija turi
nuo to nė kiek nenukentėti. Ar galėsite prezentuoti taip pat įkvepiančiai ir netekę galimybės rodyti skaidres?
Skaidrės yra pagalba. Tai nėra ir negali būti prezentacijos stuburas. Jūsų kalbėjimas – štai, kas yra stuburas.
KLAUSIMAI
Paprastai klausimų sesija paliekama prezentacijos pabaigai, tas būna įrašyta net konferencijos programoje. Tačiau jei atsiranda keletas klausytojų, kurie vis nori pertraukti, vis kelia klausimų Jums kalbant? Juk išmuša iš vėžių. Pamirštate ir klausimą, ir ką norėjote pasakyti.
Ką daryti? Nepasimeskite, įsiminkite vieną frazę ir tiesiog mandagiai priminkite “Thank you for asking. I’ll be happy to address your question at the end of my talk.” Parodysite, kad klausimą išgirdote ir į jį mielai atsakysite vėliau. Nebūsite blaškomas papildomų klausimų prezentavimo metu. Nesiblaškymas ir susitelkimas itin svarbus, kai prezentuojate ne gimtąja kalba. Tikrai pravers, jei žinosite keletą frazių-paruoštukų.
AIŠKI ir ĮKVEPIANTI PABAIGA
Vis dar tenka išgirsti vieną migdančią ir iš vėžių išmušančią frazę prezentacijos pabaigoje: “So, that’s all”. Tuomet susidaro įspūdis, kad visa prezentacija buvo kankynė ir pagaliau visi gali atsikvėpti šią kankynę užbaigę. Kaip užpildyti šią vietoj “So, that’s all” atsiradusią pauzę? Arba kaip aiškiai ir įkvepiančiai užbaigti prezentaciją?
1. Priartėję prie pabaigos, padarykite trumpą pauzę. Juk pauzė kartais pasako daugiau nei žodžiai. Trumpa pauzė bus signalas auditorijai suklusti.
2. Tuomet įkvėpkite ir pasakykite “So, that brings us to the end of our talk today.” Tai bus signalas auditorijai, kad priartėjote prie pabaigos.
3. Pateikite trumpą santrauką. Per daug nesiplėskite. Čia turėtų būti tik esminiai punktai. Jei kažkas iš klausytojų buvo prisnūdęs, pametęs dėmesį, Jūs juos pabudinsite, priminsite apie ką buvo kalbama.
4. Galiausiai, akcentuokite vieną vienintelę žinutę, kurią auditorija turi išsinešti.
Štai, keturių žingsnių prezentacijos pabaiga.
RYŠIO KŪRIMAS. ĮMANOMA
Prezentacija – tai ryšio kūrimas tarp Jūsų, Jūsų turinio ir auditorijos. Tebūna jis tvirtas, aiškus ir auditorijos akiai bei atminčiai draugiškas. Ar tai prezentacija tarptautinėje mokslinėje konferencijoje, ar verslo susitikime. Visa tai gali būti pasiekta aiškios struktūros (ypač pradžios bei pabaigos), tinkamai pavartotų frazių ir repetavimo, repetavimo, repetavimo pagalba.
Ir jei manote, kad tai ne Jums, kad tai neįmanoma, Jūs labai labai klystate. Kartais galvojame, kad prezentuoti angliškai sunku. Kažkas mano, kad Jiems tai neįmanoma. Man patinka padėti abiems Klientų grupėms, bet labiausiai tiems, kurie mano, kad neįmanoma.
Šiltai,
Inga
Daugiau apie prezentacijos anglų kalba struktūrą, vertingas frazes galite atrasti „Prezentacija anglų kalba“ mokymuose:
Pristatykite savo idėją aiškiai, sklandžiai ir užtikrintai.